Historie hostince Na Slamníku sahá do 17. století. Legendární hospoda v pražském Bubenči byla v první polovině 19. století pojmenovaná podle krejčovské slavnosti „Slamník“, tehdy německy zkomoleno jako „Štrozok“.
Praha je městem, které pulzuje kulturou a uměním. A jedním z těchto kulturních skvostů je i hostinec Na Slamníku. Toto místo, skryté v srdci české metropole, se stalo domovem pro začínající umělce, intelektuály a všechny, kteří touží prozkoumat bohatství kulturního dědictví.
Pravidelné koncerty začínajících či méně známých hudebních interpretů se zde konají přes 65 let. Za první republiky byl častým hostem tehdejší prezident správního obvodu Emil Hácha, pozdější prezident za nacistické okupace. Oblíbený hostinec se díky undergroundu stal trnem v oku komunistického režimu, a ten se ji tak v 80. letech pokusil přetvořit na nóbl vinárnu.
Interiér prošel řadou změn, experiment ovšem vydržel jen několik let, než se kvůli nízké návštěvnosti opět otevřely brány starého dobrého hostince. Před několika lety prošel hostinec rozsáhlou rekonstrukcí, většina místních se ale shoduje, že původní genius loci zůstal zachován. Místní sál, který má nyní pódium na opačné straně, stále navštěvuje řada menších hudebních skupin a začínajících umělců.
Zdroj: ČT – Z Metropole