Překotný vývoj AI umožňuje porozumět cizím jazykům, které posluchač nemusí znát. Úroveň automatických překladačů se dostala na takovou úroveň, že mnohdy dokáží poskytnout lepší úroveň překladu na člověk. Do videí tak lze pomocí AI generovat téměř okamžitě titulky v původním jazyce i s překladem.
Pomocí AI a automatického překladu lze již živě konverzovat například s mobilní aplikací ChatGPT či Perplexity, které mohou pomáhat i se zlepšováním úrovně jazyka pomocí oprav chyb a vysvětlování správných konverzačních frází. Mohou se ovšem využít i pro online překlad hlasu jiného člověka, kdy stačí uvést, že mají následnou frázi překládat a člověk může získat třeba český překlad bez znalosti cizího jazyka. Stejně tak tyto aplikace i jiné překladače umí rozpoznat a přeložit text například z fotografie apod.
Novinkou jsou nyní chytré brýle pro rozšířenou realitu, které živý překlad posouvají ještě na vyšší úroveň. Například model brýlí Even Realities G1 se zabudovaným mikrofonem podporuje živý překlad z několika jazyků i do češtiny. Díky tomu může cizí člověk před uživatelem brýlí mluvit cizím jazykem a s minimálním zpožděním jednotek sekund si na brýlích zobrazit přeložený text. Nastavení textu lze posunout až na vzdálenost 5 m, díky čemuž poté ani nemusí být poznat to, že si uživatel překlad čte. Nebude tak jistě trvat dlouho, než se objeví efektivní způsob překladu i opačným směrem.
Zdroj: vlastní zkušenost, představení brýlí Evenrealities